Pełny opisTrawertyn Drobnoziarnisty
Tynk TRAWERTYN KLASYCZNY WAPIENNY, to ekskluzywne pokrycie dekoracyjne imitujące kamień z charakterystycznymi, widocznymi wżerami i ubytkami w jego powierzchni. Dzięki zawartości mączki marmurowej oraz mineralnemu spoiwu uzyskujemy naturalny kamień z jego unikalną estetyką.
Zakres zastosowania:
Wapienny tynk TRAWERTYN KLASYCZNY przeznaczony jest do nakładania na tynk, beton, płyty gipsowe oraz na wszystkie podłoża nośne, po ich wcześniejszym przygotowaniu, we wnętrzach pomieszczeń.
Wykończenie i zabezpieczenie:
W zależności od tego, czy tynk TRAWERTYN jest drobnoziarnisty, czy gruboziarnisty odpowiednio możemy uzyskać efekt płytkich lub głębokich ubytków. Po wyschnięciu, TRAWERTYN KLASYCZNY najlepiej jest pokryć specjalnym, odpornym na alkalia LAKIEREM DO DEKORACJI WAPIENNYCH. Odpowiednio wcierany LAKIER z dodatkiem barwników FOX, zagłębia się w nierównościach podłoża i podkreśla efekt dekoracyjny.
SPOSÓB UŻYCIA
Przygotowanie podłoża:
TRAWERTYN KLASYCZNY najlepiej nakładać bezpośrednio na niemalowane wcześniej, surowe tynki zawierające cement i wapno. Tylko wtedy zwiąże się z podłożem w nierozerwalną całość.
- Przy bardzo chłonnych, porowatych tynkach wapiennych i cementowo wapiennych, przed aplikacją tynku, należy zastosować gruntownik z szarego mydła (1-3% roztwór mydła w wodzie).
W innych przypadkach wymaga podłoża porowatego, mocno związanego, suchego, oczyszczonego ze starych, łuszczących się powłok malarskich, bez spękań, wolnego od kurzu i tłustych plam. Powierzchnie pomalowane wcześniej farbami klejowymi trzeba dokładnie oczyścić do odsłonięcia właściwego podłoża. Słabo związane podłoża należy dodatkowo zagruntować GRUNTEM GŁĘBOKO PENETRUJĄCYM. Wszystkie powierzchnie (oprócz surowych tynków mineralnych), przed nałożeniem TRAWERTYNU KLASYCZNEGO, muszą być zagruntowane odpornym na alkalia GRUNTEM SCZEPNYM STONE. Najlepiej drobnoziarnistym dla trawertynu drobnoziarnistego oraz gruboziarnistym dla trawertynu gruboziarnistego.
Uwaga! W zależności od rodzaju i stanu podłoża, prawidłowe jego przygotowanie (w kolejności warstw) wygląda następująco:
Na wcześniej malowanych farbami akrylowymi trwałych podłożach bez napraw:
GRUNT SCZEPNY STONE jedna warstwa
Na tynkach gipsowych oraz innych podłożach naprawianych szpachlami gipsowymi, w tym szpachlowane płyty G-K:
GRUNT ODCINAJĄCY STOPPER (rozcieńczony wodą 1:1) jedna warstwa + GRUNT ODCINAJĄCY STOPPER jedna warstwa + GRUNT SCZEPNY STONE jedna warstwa.
Przygotowanie tynku:
Przygotuj wodę w ilości ok. 2 litrów na każde 5 kg suchej mieszanki. Wlej wodę do wiadra i stale mieszając wsypuj suchy tynk. Tak przygotowaną masę, o konsystencji pozwalającej na jej przyczepność do narzędzi i podłoża, należy koniecznie pozostawić w zamkniętym opakowaniu na minimum 24 godziny. Po okresie dojrzewania powtórnie zmieszać, można dolać niewielką ilość wody celem uzyskania preferowanej konsystencji.
Barwienie:
W zasadzie, aby uzyskać typowy wygląd TRAWERTYNU, należy zabarwić Lakier i odpowiednio wcierać go w powierzchnię. Dopuszczalne jest zabarwienie TRAWERTYNU KLASYCZNEGO w masie. Wystarczy wlać barwnik i dokładnie wymieszać. Do dyspozycji Państwa jest cała gama nowych, odpornych na alkalia, Barwników FOX. Należy pamiętać, aby jednorazowo zabarwić odpowiednią ilość tynku TRAWERTYN KLASYCZNY do wykonania całej dekoracji.
Wskazówki:
Tynki wapienne, aby dobrze związały wymagają odpowiedniej ilości wody. W czasie aplikacji należy podjąć różnorakie kroki, aby wysychanie było możliwie długie i równomierne. Należy zadbać o podłoże przez odpowiednie nawilżenie oraz zapewnić odpowiedni klimat w pomieszczeniu. Aby nie doprowadzić do zbyt szybkiego nierównomiernego przesychania tynku należy wyłączyć ogrzewanie, najlepiej pracować w zamkniętych pomieszczeniach, bez przeciągów, w temperaturze powyżej 5oC, z dala od silnego oświetlenia sztucznego i bezpośredniego działania promieni słonecznych na dekorowane powierzchnie.
Dekorowanie:
1 warstwa:
W każdym przypadku, bez względu na rodzaj zastosowanego gruntu i podłoża, przed rozpoczęciem nakładania TRAWERTYNU KLASYCZNEGO należy całą powierzchnię zwilżyć wodą w sposób proporcjonalny do jej chłonności.
Tynk należy nałożyć pacą ze stali nierdzewnej na grubość ziarna i wygładzić. Odczekać 12-24 godziny, aby powierzchnia była sucha. Przed nałożeniem 2 warstwy należy delikatnie przeszlifować ewentualne zgrubienia i wtrącenia papierem ściernym tak, aby je usunąć. Całą powierzchnię odkurzyć miękkim pędzlem.
2 warstwa:
Przed przystąpieniem do nakładania drugiej warstwy bardzo dokładnie zwilżyć wodą całą powierzchnię przy pomocy wałka do farb i pędzla. Na zwilżoną powierzchnię nakładamy warstwę tynku i wyrównujemy. Należy pamiętać, że warstwa musi mieć taką grubość, aby w czasie nakładania kamyki marmurowe nie robiły rys w powierzchni (efekt kornika niewskazany). W zależności od rodzaju TRAWERTYNU (drobnoziarnisty, gruboziarnisty) warstwa będzie odpowiednio cienka lub gruba. Nakładając duże powierzchnie należy pamiętać o stałym kontrolowaniu wilgotności powierzchni, szczególnie w miejscach łączeń materiału (poprzez zwilżanie spryskiwaczem) tak, aby nie powstawały widoczne łączenia.
Drugą warstwę w fazie przesychania należy artystycznie zniszczyć" tworząc nieregularne ubytki i wżery (wg uznania, najczęściej plackowate, pionowe lub poziome). Można zastosować różne narzędzia, których użycie spowoduje efekt ubytków podobnych do naturalnego kamienia. Należy zatem nakłuwać wałkiem szczotkowym (dostępny w ofercie FOXTOOLS) i wydrapywać np. twardą szczotką plastikową; wydrapywać szpachelkami o różnych szerokościach; wydrapywać twardym grzebieniem. Tworząc zniszczenia" jednocześnie delikatnie wygładzamy powierzchnię kantem pacy. Przy wygładzaniu pory tynku zamykają się i niewydrapane obszary otrzymują charakterystyczne satynowe wybłyszczenie. Jeżeli stworzone wydrapania zamykają się w czasie zagładzania należy zmniejszyć siłę nacisku pacą lub odczekać aż powierzchnia bardziej przeschnie. W czasie zagładzania konieczne jest utrzymywanie ostrza pacy w idealnej czystości (najlepiej usuwać z pacy jakiekolwiek ślady materiału po każdym przeciągnięciu, przy pomocy papierowych ręczników lub suchej szmatki).W ten sposób wykonać pracę na całej powierzchni. Odczekać 12-24 godziny w temperaturze 21oC i wilgotności względnej 50% do całkowitego wyschnięcia, następnie przeszlifować ewentualne zgrubienia i wtrącenia papierem ściernym tak, aby je usunąć. Całą powierzchnię odkurzyć miękkim pędzlem.
Lakierowanie:
Po rozcieńczeniu LAKIERU DO DEKORACJI WAPIENNYCH wodą (2 części lakieru i 1 część wody), należy wstępnie, bezbarwnie polakierować całą powierzchnię. Po 6-12 godzinach schnięcia można przystąpić do lakierowania w kolorze. Mieszamy LAKIER z wybranym barwnikiem Fox Dekorator i aplikujemy zgodnie z przebiegiem wykonanych wydrapań. Najlepiej użyć pędzla ok. 10 cm. Zaczynamy lakierowanie z góry do dołu (jeżeli przeważają wydrapania pionowe) wąskimi paskami od razu zmywając zabarwiony LAKIER z płaskich, niewydrapanych obszarów
Dane techniczne
połysk satyna
kolor biały
wydajność 1,4-1,6kg/m2
ilość warstw 2
spoiwo wapień
czas schnięcia ok. 24 godzin
Efekty dekoracyjne
Efekty specjalne
Porady
Podstawowym efektem jest imitacja kamienia
z charakterystycznymi, widocznymi wżerami. Pierwszą warstwę nakładamy na gładko, na grubość ziarna. Drugą warstwę nakładamy podobnie, a w fazie przysychania tworzymy wżery krawędzią metalowej szpachelki, jednocześnie wygładzając powierzchnię pacą. Zabezpieczamy niezabarwionym Lakierem do Dekoracji Wapiennych, a następnie nakladamy zabarwiony Lakier, od razu przemywając go mokrą gąbką.
Trawertyn Drobnoziarnisty możemy zabarwić w masie Barwnikiem do dekoracji wapiennych. Dla bardziej naturalnego efektu należy "artystycznie" zniszczyć 2 warstwę, tworząc nieregularne ubytki i wżery. Można zastosować różne narzędzia, których użycie spowoduje efekt ubytków podobnych do naturalnego kamienia.
Aby wydrapania i wżery były mocno widoczne, silnie wybarwione, należy je pominąć w czasie lakierowania wstępnego i starać się polakierować tylko płaskie powierzchnie.
Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.
OdpowiedzUsuńNiestety ja się na tych kwestiach nie znam i ciężko jest mi jednoznacznie powiedzieć co nieco takich tynkach. W sumie jakiś czas temu czytałam na stronie https://iwawer.pl/artykul/suche-tyki--czy-tego/1153873 czym są suche tynki i do czego je się tak naprawdę stosuje.
OdpowiedzUsuń